Dotyczy: Zakup gazów i tlenu medycznego oraz dzierżawa zbiornika i butli dla Szpitala Powiatowego w Pyrzycach – tryb podstawowy nr 23/23 bez negocjacji.

Pyrzyce, dnia 02.01.2024 r.

1. Czy Zamawiający zmieni okres obowiązywania umowy z 24 miesięcy na 12 miesięcy? Obecna sytuacja gospodarcza m.in. wzrost inflacji, zwielokrotnienie cen czynników produkcji wpływających na ostateczny poziom cen oferowanych produktów umożliwia prawidłowe skalkulowanie cen na okres co najwyżej 12 miesięcy. Wyliczenie na dłuższy okres cen skutkować może przeszacowaniem albo nie doszacowaniem wartości przyszłej umowy co w konsekwencji może być niekorzystne dla obu stron.

Odpowiedź-Umowa zawiera postanowienia określające w szczególności:

1) planowany termin zakończenia usługi, dostawy lub robót budowlanych, oraz, w razie potrzeby, planowane terminy wykonania poszczególnych części usługi, dostawy lub roboty budowlanej, określone w dniach, tygodniach, miesiącach lub latach, chyba że wskazanie daty wykonania umowy jest uzasadnione obiektywną przyczyną;

2) warunki zapłaty wynagrodzenia;

3) łączną maksymalną wysokość kar umownych, których mogą dochodzić strony;

4) w przypadku umów zawieranych na okres dłuższy niż 12 miesięcy:

1. a) wysokości kar umownych naliczanych wykonawcy z tytułu braku zapłaty lub nieterminowej zapłaty wynagrodzenia należnego podwykonawcom z tytułu zmiany wysokości wynagrodzenia, o której mowa w art. 439 ust. 5,

2. b) zasady wprowadzania zmian wysokości wynagrodzenia w przypadku zmiany:

– stawki podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego,

– wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę albo wysokości minimalnej stawki godzinowej, ustalonych na podstawie ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę,

– zasad podlegania ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu lub wysokości stawki składki na ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenie zdrowotne,

– zasad gromadzenia i wysokości wpłat do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1342 oraz z 2022 r. poz. 1079)

– jeżeli zmiany te będą miały wpływ na koszty wykonania zamówienia przez wykonawcę.

W związku z powyższym interes Wykonawcy jest zabezpieczony.