Dotyczy: postępowanie przetargowe nr 17/2013 na dostawe leków dla Apteki Szpitala Powiatowego w Pyrzycach.

Pyrzyce, dnia 10.12.2013 r.

Szpital Powiatowy z siedzibą w Pyrzycach informuje, że wpłynęło zapytanie ze strony Wykonawcy dotyczące ww postępowania. W związku z powyzszym udzielamy nastepujących odpowiedzi:

1. Pytanie – dlaczego Zamawiający nie dopuścił do udziału w przetargu w pakiecie nr 2, poz. nr 120 pasków testowych do pomiaru klikemii charakteryzujacych się równoważnymi lub nawet lepszymi parametrami od pasków o nazwie wymienionej w SIWZ, tzn. pasków o parametrach:zakres oznaczenia 10-900mg/dl, mozliwość wykonywania pomiaru we krwi kapilarnej, żylnej i tetniczej, auto-coding, automatyczna detekcja zbyt małej ilości krwi wprowadzonej do paska zdecydowanie lepsze zasysanie krwi przez pasek (prponujemy sprawdzenie) – co jest dyskryminacją pasków konkurencyjnych? Dlaczego zamawiający mając na uwadze fakt dostarczania kompatybilnych glukometrów nieodpłatnie lub użyczania za symboliczne grosze, faworyzuje paski testowe o nazwie wskazanej w siwz, wskutek czego ogranicza konkurencję asortymentową do wyrobów konkretnego wytwórcy nadając wytwórcy pasków przymiot monopolisty, narażając się na wysokie ceny zaoferowanych pasków i zarzut niegospodarności w dysponowaniu publicznymi środkami finansowymi? Dlaczego zamawiający naraża się na zarzut świadomego ograniczania konkurencji asortymentowo-cenowej i na zakwestionowanie wyniku całej procedury przetargowej w trybie odwoławczym?

Odpowiedź- Zamawiający ma prawo opisać swoje potrzeby w taki sposób, aby przedmiot zamówienia spełniał jego wymagania i zaspokajał potrzeby. Sama okoliczność, że opis przedmiotu zamówienia umożliwia niektórym wykonawcom złożenie oferty nie wskazuje na naruszenie podstawowych zasad udzielania zamówień publicznych.Okreslenie przedmiotu zamówienia jest zarazem obowiązkiem jak i uprawnieniem zamawiającego. Jego okreslenie w sposób obiektywny z zachowaniem zasad ustawowych nie jest jednoznaczne z koniecznością zdolności realizacji zamówienia przez wszystkie podmioty działające na rynku w danej branży.Wykonawca proponując nam zmianę opisu w SIWZ dąży do zmian w SIWZ, która powodowałaby możliwość zakupu oferowanego przez siebie sprzętu. Według naszego rozeznania na rynku istnieje konkurencja i opis wymienionych parametrów spełnia wielu producentów.